Göbeklitepe, Harran ve Soğmatar Turu

1. Gün İstanbul – Şanlıurfa – Balıklı Göl

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar terminali Mado Kafe önünde saat 11:00’de buluşuyoruz. Anadolujet Hava Yolları TK 7316 sefer sayılı 12:30 uçuşu ile Şanlıurfa’ya hareket. Yaklaşık 1 saat 45 dk sürecek yolculuğumuzun ardından saat 14.15’de Şanlıurfa Havalimanına varış. Havalimanından aracımıza binip şehir merkezine gidiyoruz. Öncelikle Balıklı Göle ulaşacağız. Rızvaniye Camii revakında, balıklı göl ve Hz. İbrahim öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim Üzerine Serin ve Selamet ol” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekip, daha sonra, Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası‘nı gördükten sonra Sipahi pazarında rengarenk dokumalarla karşılaşacağız ve hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı‘nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay içeceğiz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz, akşam yemeğimizi otelimizde  alıyoruz.

2. Gün Şanlıurfa – Harran – Şuayb Şehri – Soğmatar

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyoruz. Uzman rehberimizin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik barajı kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbeklitepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Hemen yanındaki Halepli Bahçe Mozaik Müzesi, sıradaki durağımız. Burada Amazon Tapınağı içerisinde yer alan Amazon kadınlarına ve büyük Yunan savaşçı Akhilleus’a adanan mozaikleri inceledikten sonra müzenin en nadide parçası Orfeus mozaiğini de görüp Urfa’dan ayrılıyoruz. Sonrasında yolların kesiştiği yer anlamına gelen adı beş bin yıldan beri değişmeyen Harran’a gidiyoruz. Dört buçuk kilometre uzunluğundaki sur duvarının ayakta duran Halep kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysiler içinde yerel kıyafetli güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran höyüğünün yanından geçip Harran Ulu Camii‘nin heybetiyle büyüleniyoruz. Daha sonra, Sabilerin tapınağı üzerine inşa edildiği antik yazarlar tarafından söylenen İç Kale‘yi (Kale-Saray) görüyoruz.  Burada yemek molası veriyor Harran Evleri yakınında yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Harran’dan ayrılmadan önce mırra ve çay içmeyi ihmal etmiyoruz. Sonrasında sırasıyla Bazda Mağarası ve Han El-Ba’rür Kervansarayını ziyaret ediyoruz. Şuayb Peygamberin yaşadığı Şuayb Şehri ve Antik Kentini ziyaret ediyoruz. Devamında Soğmatar Antik Kentine geçiyoruz. Kült yerinde; Ay tanrısı Sin’e tapınılan bir mağara olan Pognon Mağarası, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe, 6 adet kare ve yuvarlak planlı Anıt Mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır. Soğmatar ziyaretimiz ardından Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Doğrudan otelimize geçiyoruz Biraz dinlenmemizin ardından sıra gecesi eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3. Gün Şanlıurfa – Göbeklitepe – İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erkenden aracımız ile hareket ediyoruz. Dünyanın ilk tapınağı ve onun 12 bin yıl öncesinden gelen gizemini ve bizlere sunduğu tüm güzelliği hissetmek için günün ilk ışıklarıyla Göbeklitepe’de oluyoruz. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE ziyaretimizde, günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı ilk tapınakları ve bu devasa kült alanını hep birlikte inceliyoruz.  Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu özel, özel olduğu kadar önemli alanı fotoğraflıyoruz. Ziyaretimizin bitişiyle Şanlıurfa Havalimanına doğru hareket ediyor.

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler:

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı / Şanlıurfa , gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Şanlıurfa Hilton Otelde 2 gece kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama
 • Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım
 • Hilton Otelde özel müzik grubu eşliğinde Sıra Gecesi
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Tur Kitapçığı ve bilgi notları

Fiyata Dâhil Olmayanlar:

 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Tur esnasında mola verildiği sırada alınan içecekler
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir