GÖBEKLİTEPE TURLARI

GÖBEKLİTEPE TURLARI

Şanlıurfa’nın merkezinin yaklaşık 15 km uzağında ve Örencik köyü yakınlarında bulunan en eski tapınaklardan biri Göbeklitepe.  Göbekli tepedeki tapınaklar öylesine eski zamanlara dayanıyor ki insan hakikaten hayret ediyor nasıl olur da ciddi bir mimarlık bilgisi gerektiren bu tapınaklar o zamanlarda böylesine muazzam inşa edildi diye… Göbeklitepedeki dikilitaşlar detaylı incelendiğinde o zamanların inancını yansıta figürler, motifler dikkat çekiyor. Arkeoloji tarihi Göbeklitepedeki bu dikilitaşlarla özel olarak ilgileniyor. Çünkü geçmişin izlerini ve dönemin ipuçlarını günümüze kadar taşıyan bu eserler tarihimiz açısından büyük önem taşımakta. Veriler doğrultusunda hareket edildiğinde bölgenin en erken kullanımının yaklaşık 11.600 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Yıllar yıllar öncesine uzanan bu kültür toprağı, muhakkak ziyaret edilmelidir. Şu bilgiyi de eklemekte fayda var, dikilitaşlarda rastlanılan insan el, kol figürleri acaba bu dikilitaşlar heykel olarak mı yapılmıştı o dönemler düşüncesini kuvvetlendirmektedir. Bize en eski çağların atmosferini solumayı sağlayan bu yapıları ziyaret etmek, tarihimiz hakkında aydınlanmamıza yardımcı olacak ve dünden bugüne algıların, mimarlığın, düşüncelerin ve tarzların ne denli geliştiği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır. UNESCO tarafından Dünya miraslarına aday gösterilen Göbeklitepe 19 Kasım 2018 tarihine kadar ziyaretçileri 08:000  12:00 saatleri arası ağırlamaya devam edecektir.

NEREDE KONAKLANIR?

Katıldığınız turlarda ilk aklınıza gelen soru ‘’nerede konaklayabilirim’’ sorusudur. Elbette otel seçenekleri arasında tur düzenlenecek noktaya en yakın ve en konforlu olanı tercih edersiniz. Kommagene hotel bölgenin en temiz ve kaliteli otelidir. Ulaşım olarak ise otobüs terminaline 1 havalimanına 8 km mesafededir. Ücretsiz transfer seçeneği de turumuza katılanlar için özel olarak tanınmaktadır. Bunlara ek olarak Kommagene otelde konakladığınız takdirde Nemrut dağı turu ile birleştirilerek bölge genel anlamda keşfedilebilir. Kültürü karışlamak, tur fırsatlarından sonuna kadar yararlanmak için size özel ayrıcalıklarımızın tadını çıkaracaksınız. Tam bir tarih gezgini iseniz bu seyahat sizler için unutulmaz anılar bırakacak.

TUR KAPSAMINDA GEZİLECEK YERLER

  • Urfa Şehir Merkezi

Şanlıurfa’nın adı geçtiğinde peygamberler diyarı diye eklenir hemen peşi sıra… Her sene oldukça fazla turiste kapısını açan bu görkemli şehir Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olarak kabul edilir. Peygamberler şehri olarak anılmasının bir çok sebebi vardır fakat bunlardan en meşhuru ve efsanelerle beraber anılanı Hz. İbrahim’in hikayesidir. Urfa’da şehir merkezini gezerken yüzyıllar öncesinden izler taşıyan şehrin etnik mimarisine de şahit olacaksınız…

  • Balıklı Göl

Balıklı göl hikayesi bir başkadır… Efsaneyi göl’e giriş yaptığınızda hemen yanından geçtiğiniz duvardan okuyarak bilgilenebilirsiniz. Gölün bulunduğu bölge Hz İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığı ve ateşin Hz. İbrahim’i yakmadığı bölgedir. Ateşin suya odunların ise balığa dönüştüğü anlatılır. Bu sebepten göldeki balıklara halk tarafından saygı gösterilir ve bölge koruma altındadır.

  • İbrahim’in Doğduğu Mağara

Hz ibrahim’in doğduğu mağara o bölgedeki en ilgi gören yerler arasındadır şüphesiz. Yerli yabancı turist fark etmeksizin her sene binlerce kişi burayı ziyaret eder. Hz. İbrahim’in doğduğu mağara Mevlid-i Halil Camii sınırları içerisindedir.

Şanlıurfa’nın güzelliklerini görmek ve bu saydığımız yerleri ziyaret etmek tur içinde sadec 1 gününüzü alacaktır. Şehirdeki diğer tarihi mekanlara ve tarihi çarşıları gezmekte tura dahildir. Tur kapsamında grup indirimleri mevcut olup turdan sonra dilerseniz Adıyaman otogar veya havaalanı, Şanlıurfa GAP havaalanı yada otogarına ücretsiz transfer tercihinizde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir